fbpx
Czy zdarzyło Ci się kupić nowy produkt, który budził bardzo duże zainteresowanie?Nabyć usługę, ponieważ ktoś Ci ją polecił? Wybrać się na szkolenie, która ma wiele pozytywnych ocen?
Rekomendacja jako forma promocji
Wspieranie procesu rekrutacji w biznesie online ma wiele etapów. Jednym z wielu polecanych sposobów to: rekrutowanie pozyskanych klientów, posty zachęcające o biznesie, opisanie własnej historii sukcesów..czy opinia zadowolonych klientów. 
Warto wziąć pod uwagę dwa aspekty, które przemawiają za pozyskiwaniem rekomendacji: 
 • nawet 97 % konsumentów czyta recenzje w sieci przed dokonaniem zakupu
 • i jednocześnie 84% internautów ufa recenzjom w sieci na równi z poleceniami od znajomych.
Wniosek? Jeśli chcesz pozyskać klienta/osobę do zespołu/nowego kontrahenta warto zainwestować swój czas w pozyskiwanie rekomendacji.
Każdy sposób jest dobry, ale czy napewno? Marketing rekomendacji jest najbardziej skuteczną formą reklamy. Liczymy się z opiniami znajomych i sami chętnie polecamy innym sprawdzone produkty, sprawdzonego lekarza, restaurację, w której można smacznie zjeść albo firmę, z którą warto współpracować. Każdy doradca, a zwłaszcza ten działający w branży marketingu wielopoziomowego, opierającego się przecież na poleceniach i marketingu szeptanym, powinien wykorzystać aspekt polecania do zdobywania nowych klientów/dystrybutorów. W teorii jest to proste i oczywiste. Jak jednak pokazuje praktyka, skuteczne zdobywanie poleceń nastręcza wielu z nas ogromnych trudności.
Czym są opinie dla biznesu online?
 • Najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy dla potencjalnych klientów;
 • Wyróżnieniem się z tłumu;
 • Najlepszym źródłem informacji o danym produkcie;
 • Silnym bodźcem nakłaniających do zakupu;
 • Upewnieniem się co do słuszności zakupów.
Wśród komunikatów, które docierają od współczesnego odbiorcy, najważniejsze dla Twojego biznesu są rekomendacje. Pełnią one funkcję tzw.social- proof, czyli dowodu Twoich społecznych umiejętności.
Klienci zdobyci dzięki poleceniom stanowią wysoka wartość dla Twojego biznesu online. Przede wszystkim zdobyli zaufanie do osoby polecającej Twój biznes, ponieważ rekomendacja została przedstawiona w pozytywnym świetle. Są więc od początku pozytywnie do Ciebie nastawieni, a co za tym idzie, nie potrzeba ich zbyt mocno przekonywać do przyjęcia warunków współpracy na Twoją ofertę/biznesu, do której przekonali się już inni. Fachowo nazywa się to przeniesieniem zaufania.
Takie osoby będą polecały Ciebie dalej z prostej przyczyny. Sami skorzystali z rekomendacji, co oznacza, że biorą udział w procesie rekomendacji.
„Coś dziwnego porobiło się ostatnio z czasownikiem „rekomendować” i rzeczownikiem „rekomendacja”. Kiedyś można było jedynie „rekomendować kogoś na jakieś stanowisko”, czyli „polecać, dawać o nim pozytywną opinię”. Za „rekomendację” uważało się pozytywną opinię wystawioną komuś ustnie lub pisemnie. Dzisiaj coraz częściej „rekomenduje się” nie kogoś, ale coś, np. proszki do prania, kosmetyki dla dorosłych i dzieci czy płyny do naczyń bez alergenów.”
Jak i gdzie publikować rekomendacje?
Bez względu jaki prowadzisz biznes online, pewne jest, że masz coś do zaoferowania innym ludziom. Jeśli robisz to dobrze to jest też więcej niż pewne, że dostarczasz tym ludziom jakąś formę wsparcia ,zaspokajasz ich potrzeby lub rozwiązujesz ich problemy. Tym samym sprawiasz, że czują się zadowoleni i wdzięczni.
Publikowanie referencji to skuteczny sposób na uwiarygodnienie naszego biznesu on-line. Podstawową kwestią jest jednak to, by opinie były autentyczne podpisane przez klienta, którego można odnaleźć w sieci. Rekomendacje wyglądające niewiarygodnie i mało konkretnie wystawiają naszej osobie złe świadectwo.
Dysponujesz mała liczbą referencji, możemy użyć ich także do publikowania postów za pomocą, których tworzymy potwierdzenie skuteczności swoich działań w biznesie oraz produktów. Gdy jednak opinii na nasz temat jest coraz więcej lub chcemy je pokazywać wykorzystaj poniższe miejsca do ich prezentacji:
  • np. w formie pokazu slajdów, warto skorzystać z narzędzi dostępnych na fanpage’u i gromadzić bazę rekomendacji w sekcji Recenzje. Zaletą sekcji Recenzje jest to, że umożliwia klientom wprowadzanie referencji poprzez formularz na stronie. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala gromadzić duże ilości opinii dostępne dla nowych użytkowników.
  • posiadasz swoją stronę www ? umieść pozyskane rekomendację jako przedstawienie efektów współpracy przy opisie swoich produktów -u mnie można zobaczyć to na www.anitaposlad.com 
  • dodatkowym rozwiązaniem jest stosowanie programu rekomendacyjnego, w ramach których klienci zostaną nagrodzeni (rabatem, upustem, dodatkową godziną konsultacji )za udzieloną rekomendację. Z pewnością tego typu dodatki zachęcą zadowolonych klientów do napisania referencji.
Wymienione przeze mnie metody są jednymi z wielu i przed budową bazy referencji warto przetestować różne rozwiązanie, aby wybrać najbardziej korzystne z punktu widzenia Twojego biznesu.Gdy już zaczniesz gromadzić opinie, migracja do innego profilu i aplikacji możesz wykorzystać i  udostępnić do różnych celów, np zapowiedź w relacji, slajd na www, case study do e-booka.
Na koniec – jeśli chcesz, żeby klient wystawił Ci opinię, musisz go o to poprosić.
 
Stwórz swój biznes w oparciu o rekomendacje

Jeśli zastanawiasz się czy warto prosić klientów o opinie na fanpage'u to proszę - oto informacja, że warto. Dlaczego? Robisz to tylko 1 raz - profity zbierasz wiele miesięcy albo i lat. Odbierz szkolenie i naucz się jak stworzyć bazę rekomendacji w social media i jak prosić o rekomendację swoich klientów.