Opublikowano Dodaj komentarz

POZNAJ PREFERENCJE SWOJEJ GRUPY DOCELOWEJ A NAUCZYSZ SIĘ PISAĆ JĘZYKIEM KORZYŚCI.

Czyli co i do kogo kierować opis produktu?
Opis produktu ma zastąpić rozmowę z Tobą jako doradcy i sprzedawcy w rozmowie twarzą twarz…Spełnia za Ciebie codzienną pracę nad tradycyjną komunikacją. Dlatego nawet najlepiej napisana treść nie przyniesie Tobie efektów w postaci komentarzy jeśli skierowana jest do wszystkich. Próba przemówienia do wszystkich sprawia ,że docierasz do nikogo…sprecyzuj dokładnie do kogo kierujesz swoją ofertę.
Zanim zaczniesz opis produktu/usługi dostosuj swój przekaz do zmieniających się warunków ,np częściej kupujemy online bo uważamy takie zakupy za szybkie, wygodne a nawet tańsze.
Jeśli przeczytasz ten tekst do końca to oznacza, że chcesz czegoś WIĘCEJ i chcesz poznać bardziej swoich przyszłych klientów. Ważne, abyś poznała podstawy tworzenia opisu produktu i cały proces dotarcia do “idealnego” klienta. 
Na sam początek określ jakie potrzeby mają Twoi klienci, wychwytuj zapytania pod postami, zapisuj największe problemy z  jakimi się borykają podczas rozmowy na messengerze.Wówczas pierwsze tworzenie prezentacji produktu będzie dużo łatwiejsze.Krok za krokiem nauczysz się jak pokazywać swój produkt od zachęcenia do zakupu.
Zacznijmy od tego jak komponuję się ofertę do kobiet a jaką do mężczyzn?
Dla kobiet ważne są szczegóły, kolory i… rekomendacje! Warto więcej czasu poświęcić na opis produktu, uzasadnienie wyboru, warunki zwrotu..dzięki tym informacjom kobiety wydają więcej przy zakupach online.Postaw na emocje – wybieraj przymiotniki, które się do nich odwołują, nawiązując do doświadczeń Twoich i swoich klientów, postaraj się wciągnąć ich w swój świat kobiecych wyborów.
Dla mężczyzn potrzebne są konkrety a nie cechy produktu typu opakowanie, waga,etc…co sprawia, ze swoją uwagę zawracają na zaspokojenie ich konkretnych potrzeb… bo mężczyźni sami podejmują decyzję w oparciu o kompleksową informację podaną wraz z opisem produktu.Traktują swoje zakupy jak kolejne zadania na liście do wykonania.Pokaż realne możliwości zastosowania twojego produktu codziennie.
W obu przypadkach stawiaj na konkrety, mów o korzyściach wynikających z zakupu online w krótszej i dłuższej perspektywie czasu.Skup się na statystykach – tam, gdzie się da używaj liczb i danych, które łatwo można zweryfikować za pomocą badań. Dodatkowo warto przytoczyć opinie tych, którzy już kupili u Ciebie dany produkt i są z niego zadowoleni.
Unikaj sformułowań, które mówią o niczym nie świadczą – internauci przyzwyczaili się już do tego, że każdy reklamowany produkt jest najlepszy, niezwykle skuteczny i zrobiony ze składników najlepszej jakości. Wniosek? Tego rodzaju zapewnienia nie robią już na nikim wrażenia, dlatego unikaj ich pisząc o tym, co masz do zaoferowania. Zacznij mówić językiem “wisebrand” pokazując dbałość o środowisko i przyszłość naszej Ziemi.
Nie duplikuj– mało oryginalne treści nie spodobają się algorytmowi FB, ani odbiorcom. Powielając to, co znajduje się na innych profilach nie tylko narażasz się na określone konsekwencje wynikające z przywłaszczenia cudzej pracy, lecz również pozbawiasz siebie szansy na autentyczne przedstawienie tego, co masz do zaoferowania. Jeśli nie potrafisz zachęcić innych do kupna, jeśli nie wierzysz w jakość tego, co sprzedajesz raczej nie masz co liczyć na większe zainteresowanie, zaangażowanie i zasięgi.
Pamiętaj, że czas, który poświęcisz na przedstawienie swoich produktów z pewnością Ci się zwróci w postaci nowych zamówień, zwiększenia zainteresowania i interakcji.
Rada 
Twoja treść nie powinna być skierowana do wszystkich, bo w ten sposób Twój przekaz nie dociera do nikogo.Dzięki treściom skierowanym do konkretnego odbiorcy masz szansę nawiązać lepszy kontakt z odbiorcami twojego profilu lub fanpage’a, jednocześnie możesz ich lepiej poznać. Dobre posty to takie, po których otrzymuje się odpowiedzi odbiorców. Można wymienić się z nimi swoimi spostrzeżeniami, czy opiniami.
W postach można zadawać pytania. Co więcej – istnieje spora szansa, że ktoś z obserwujących osób na nie odpowie. Możesz poprosić swoich Czytelników o wypowiedź w konkretnym temacie, o podanie twojej wiadomości ich znajomym, o wypełnienie ankiety, o opisanie swoich upodobań, o podzielenie się pomysłami, o cokolwiek.
Co mówią statystyki?
Według raportu na stronie www.gemius.pl odsetek internautów, którzy nie kupują w online wynosi 44 proc., to wciąż wiele osób, które nie decydują się na e-zakupy. Są to głównie osoby starsze, mieszkające w mniejszych miejscowościach i gorzej oceniają swoją sytuację finansową. Jako główny powód unikania zakupów internetowych wskazują one to, że nie mogą dotknąć produktu (45 proc.). Dużą rolę odgrywa także przyzwyczajenie do tradycyjnych sklepów (24 proc.). Natomiast osoby powyżej 50. roku życia częściej niż inne grupy wiekowe potrzebują rozmowy ze sprzedawcą (23 proc.).

Dlaczego cena robi różnicę ?
Z raportu wynika, że niższe koszty dostawy mogłyby wpłynąć na zmianę zdania o e-zakupach wśród niekupujących w sieci – ten czynnik wskazało aż 35 proc. ankietowanych.
⇢W jaki sposób zaakcentujesz cenę dostawy w opisie produktu ?
Atrakcyjniejsze ceny produktów w porównaniu z tymi, które są dostępne w sklepach stacjonarnych, według 33 proc. konsumentów również miałyby wpływ na zmianę ich decyzji. 
Co ciekawe, niemal jedna piąta osób nie kupujących na facebooku uważa, że żadne zachęty nie są w stanie wpłynąć na to, aby przekonali się oni do zakupów online. Myślę,że to efekt złych doświadczeń w procesie rozmowy i dostarczenia przesyłki.
Jakimi słowami odniesiesz się do zaufania Tobie pomimo złych doświadczeń?
Pomyśl,który z tych czynników przedstawiasz w opisie swojego produktu online?
Jakie zapewnienia możesz dać w formie gwarancji?
Jakie są składowe opisu produktu?
  • Opowiadaj o jego zaletach,wskazując istotne cechy i korzyści jednocześnie uprzedzając pytania klienta.
  • Wyróżnij konkretne informacje -np gwarancja zwrotu, opcje dostawy.
  • Podkreślaj określenia produktu/usługi wskazujące na efektywność, oryginalność i skuteczność;
  • Informuj na temat składu, zastosowanych składników do wytwarzania opakowań, daty ważności; mów językiem “wisebrand”
  • Prezentuj dobrej jakości zdjęcia zrobione przez Ciebie, które przedstawiają produkt/usługę z różnej perspektywy a detale w przybliżeniu.
Rada 
Kobiety kierują się emocjami i zmysłami…a decyzje zakupowe podejmują spontanicznie pod wpływem chwili. Zwróć dużą uwagę na minimalizm, intuicyjność i szacunek do czasu swojego odbiorcy. Nie mamy czasu, by szukać tego, czego potrzebujemy w niezliczonej ilości postów i ogromie możliwości. Niech Twój profil będzie miał wszystko, co potrzebne dla Twojego odbiorcy i tylko to, co potrzebne, aby rozwiązać jego problem.
Podsumowanie
Twórz komunikaty w oparciu o dogłębną analizę preferencji i zachowań klientów w oparciu o grupę produktów, które oferujesz.Zaznaczaj korzyści pokazując jak Twój produkt rozwiązuje najprostsze i zarazem najważniejsze kwestie.Nie zapominaj, że bez względu na płeć, wiek i zwyczaje zadbaj o spójność informacji  grafiką popierając skuteczność o wysokiej jakości autentyczne rekomendację. 
Przyjrzyj się tym postom, które wywołały oczekiwane reakcje. Takie, które zaskakują swoją skutecznością przekazu rozwiązując trudne problemy w łatwy i prosty sposób.
5/5
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *