Opublikowano Dodaj komentarz

Na czym polega budowanie relacji z klientem?

Warto poznać kilka zasad jakie mają wpływ na to jak nawiązujemy relacje z innymi i czy mają one szansę się utrzymać dając dwóm stronom satysfakcje i korzyści. …

Na czym tak naprawdę polega budowanie relacji z Klientem?

Zaufanie to w ostatnich latach ważne pojęcie w dziedzinie biznesu online.To przekonanie, że jakiejś osobie czy firmie można zaufać na  podstawie przekazanych słów i informacje są prawdziwe.Kolejny istotny czynnik to taki, że doradca posiada umiejętności, które potrafi odpowiednio wykorzystać dla naszych potrzeb.

Po co zarządzać relacjami z klientem?Poznajmy kilka istotnych faktów:

  • Działamy na rynku o dużej konkurencji –  Rynek konkurencyjny biznesu MLM oznacza, że każdego dnia inne biznesy online z podobnym produktem starają się przejąć naszych klientów a my też czynimy starania o zabranie klientów spod skrzydeł naszych konkurentów.
  • Klienci mają bardzo duży dostęp do informacji  produktach i cenach oraz składzie Co oznacza, że z łatwością mogą znaleźć produkty tańsze, z lepszą obsługą, o szybszym terminie realizacji czy przydatności
  • 65% ankietowanych osób nie chce zmieniać swojej już raz wybranej firmy. Oznacza to, że większość klientów liczy na utrzymanie stałej współpracy co przekłada się na zaufanie do marki.. Ceny i warunki schodzą dla nich na drugi plan.
  • Natomiast Polskie Centrum Marketingowe wykazało, że  jedynie 11% przedsiębiorców uważa za najistotniejsze utrzymanie zaufania do obecnych klientów. Wniosek z tego taki, że prawie 90% osób, które posiada biznes online poświęca najwięcej czasu i zasobów na walkę o 35% klientów. Przesuwając dbałość o aż 65% klientów.

Powyższe statystyki nabierają  znaczenia, jeśli spojrzeć na przeciętny czas pozyskania nowego klienta i porównać go z czasem kolejnej sprzedaży do klienta obecnego. Statystycznie, aby sprzedać coś nowemu klientowi potrzeba nawet 7 prób. Na sprzedanie tego samego produktu obecnemu klientowi potrzebne są zaledwie 3 rozmowy online.

Wnioski z tych faktów są zaskakujące. Otóż wynika z nich, że 90% osób prowadzących biznes online koncentruje się na zdobywaniu nowych klientów przeznaczając ponad dwukrotnie więcej swojego czasu i kosztów np reklamy niż 10% stawiających na dbanie o relacje z obecnymi klientami.

Podsumowując dbajmy o naszych klientów to staną się oni naszymi lojalnymi klientami, którym moglibyśmy sprzedawać więcej. I właśnie temu ma służyć budowanie relacji z klientem.

Na czym polega budowanie relacji z klientem?

Dla niecierpliwych szukających odpowiedzi tu i teraz to budowanie relacji to wszystko co zamyka się w słowu zaufanie jako element zarządzania marką, tak aby klient traktował nas jak partnera w osiąganiu swoich celów.  Przeczytaj, które  czynniki wpływające na zaufanie klienta a które są zależne bezpośrednio od nas  samych ,czyli osób które się z klientem kontaktują, a niektóre czynniki zależą od całego przedsiębiorstwa i jego strategii.

  • każda okazja jest dobra, aby skontaktować się z klientami
  • problemy klienta są ważne
  • wiedza o branży i rynku
  • dotrzymywanie obietnic
  • doradztwo zamiast nachalnej sprzedaży
  • dogłębna znajomość oferowanych produktów i usług

Każda okazja jest dobra, aby skontaktować się z klientem!

Regularny kontakt to  podstawa budowania zaufania, warto więc po pierwsze planować kolejne kontakty z klientem i konsekwentnie te plany realizować, po drugie wykorzystać każdą okazję (np. zmianę w ofercie, nowe wyzwanie, ważne daty do świętowania dla firmy, etc), aby do klienta się odezwać.  Oczywiście, aby z takich okazji można było na czas skorzystać niezbędna jest strategia planowania.

Problemy klienta są ważne

Czy nam to się podoba, czy też nie – klienci wolą współpracować z osobami,  które traktują problemy swojego klienta jak swoje własne. Niestety, nadal często spotykamy się z doradcami , których jedynym celem jest dokonać sprzedaży.

Nietrudno przewidzieć, co się z nimi dzieje – szybko o nich zapominamy a albo oni szybko się wypalają. Aby mieć szansę na prawdziwie partnerski kontakt z klientem, trzeba przełamać wewnętrzne opory (w tym  obawę przed obiekcjami) i na każdym kroku dawać klientowi do zrozumienia, że jego problemy są dla nas ważne. Coś co może się sprawdzić – warto zadzwonić, może zaproponować pomoc. Nasza firma nie dotrzymała obietnicy – trzeba skontaktować się i zaproponować rozwiązania. Wiemy, że spóźnimy się z dostawą – powiedzmy o tym klientowi tak szybko jak to możliwe.

Wiedza o branży i rynku

O wiele łatwiej o dobre kontakty z klientem, jeśli ma on przekonanie, że po drugiej stronie jest ktoś, kto zna swój produkt, który promuje i wie dużo o specyfice pracy w swojej  branży. Często odpowiedni efekt można uzyskać wskazując konkretne nazwy firm konkurujących z naszym produktem i komentując ich ostatnie poczynania. Te informacje samemu warto gromadzić, aby zrozumieć oryginalność naszego produktu i usług.

Dotrzymywanie obietnic

To jedna z podstawowych zasad biznesu online, która wie, czym jest budowanie relacji z klientem. To oczywiste – dotrzymując danego klientowi słowa budujemy w jego oczach obraz doradcy profesjonalnego, solidnego i godnego zaufania. Trzeba pamiętać, że powyższa zasada nie dotyczy wyłącznie „dużych” obietnic  takich jak termin realizacji zamówienia, ale każdego zobowiązania, które czynimy wobec klienta – np otrzymania gratisu, dodatkowego wsparcia, mentoringu.

Doradztwo jako krok do sprzedaży.

Sprzedaż doradcza polega na wskazywaniu klientowi takich sposobów wykorzystania naszych produktów i usług, które dadzą jemu największe korzyści. Kluczowe w tym procesie jest zrozumienie właśnie celów naszego klienta –  nie tylko zaspakajanie bieżących potrzeb. Warto na przykład wiedzieć co sprawia, że klient chce szybkich rezultatów – tylko wtedy jesteśmy w stanie razem z nim tworzyć rozwiązania, a nie tylko sprzedawać.

Bardzo istotne jest, abyśmy doradzali klientowi przy każdej możliwej okazji – nawet jeśli bezpośrednio nie uda nam się zrealizować zamówienia. W ten sposób utrzymujemy w oczach klienta wizerunek eksperta oraz pokazujemy jak ważne są dla nas jego cele. Cena naszych usług schodzi wówczas na drugi plan. Tak właśnie wygląda dobre budowanie relacji z klientem – nie tylko sprzedajemy, ale rozwiązujemy jego problemy.

Jak to wszystko ogarnąć?

Wdrożenie i skuteczne zarządzanie procesem budowania relacji z klientem wymaga sporego zaangażowania – przede wszystkim od strony planowania. Aby skutecznie realizować politykę zaufania do marki niezbędne jest zapewnienie sobie konkretnej wiedzy, uniwersalnego podejścia do klienta , aby klient czuł się w centrum uwagi. Póki co warto wiedzieć jedno świadome zarządzanie relacjami z ludźmi leży w naszym podejściu do poznania nowych osób i aktywnym dbaniu o każdy szczegół w rozmowie. 

Like this article?

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *